Novinky

Workshop o #DIASTAZE

"Diastáza je stav, ktorý je väčšinou spájaný so ženami po pôrode. Avšak diastáza je prítomná u širokého spektra ľudí, výnimkou nie sú ani športovci a možno sa týka aj práve vás. Diastáza predstavuje rozostup medzi ľavým a pravým priamym svalom brušného svalstva. Tento stav predstavuje problém vzhľadom k tomu, že môže negatívne vplývať na funkciu svalov, celkovú stabilitu tela a kvalitu života. V tomto článku si preto povieme viac o tom čo je diastáza, aké sú jej príznaky a ako sa s ňou dá pracovať." hovorí naša fyzioterapeutka Silvia O.

Čo je diastáza?

Diastáza znamená rozostup priameho brušného svalstva, tzv. rectus abdominis v mieste linea alba, ktorá spája pravú a ľavú polovicu tohto svalu. Tento stav sa zvyčajne vyskytuje u žien po pôrode, u ľudí s nadváhou ale môže sa vyskytnúť aj u mužov a žien bez ohľadu na to, či majú deti alebo nie. Čo sa týka skupiny športovcov u nich sa stretávame s prepracovaným priamym brušným svalom v dôsledku nadmerného nesprávneho zaťažovania. Môžme povedať, že tehličky na bruchu sa nie vždy rovnajú funkčnému bruchu. Diastáza tak môže prerásť do väčšieho problému a mať negatívny vplyv na funkciu svalov a celkovú stabilitu tela.

FitFabrik - workshop o diastázePríznaky diastázy

Jedným z prvých príznakov diastázy je viditeľný rozostup brušného svalstva, ku ktorému môže dôjsť v celej dĺžke svalu, najčastejšie to je miesto nad pupkom. Príznakom diastázy je tiež narušená funkcia hlbokého stabilizačného systému, ktorý má vplyv na svaly brušnej steny, panvového dna a bránice. Výsledkom je svalová nerovnováha prejavujúca sa slabosťou alebo preťažením svalových skupín. Tieto faktory môžu vyústiť v bolesť v dolnej časti chrbta, nepríjemného pocitu v oblasti brucha a ďalšie reťazenie do vzdialenejších častí tela.

Ako sa diastáza dá liečiť?

Pri liečbe diastázy má svoje nezastupiteľné miesto cvičenie a fyzioterapia. Diastázu je možné ovplyvňovať rôznymi metódami a technikami cvičenia zameranými na aktiváciu a funkčnosť svalov brušnej steny. Pri cvičeniach sa dbá na správne techniky dýchania, aby sa zabránilo nevhodnému zvyšovaniu tlaku v oblasti brucha a ďalšiemu prehĺbeniu svalovej nerovnováhy. Cieľom cvičenia diastázy je uviesť svaly hlbokého stabilizačného systému do rovnováhy a svalovej súhry, aby sme nepodporovali ďalšie preťažovanie priameho brušného svalu. 

Ďalšou z možností podpory liečby je kinesiotape, ktorý je odborne aplikovaný na oblasť brucha.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné chirurgické riešenie, ak sa diastáza nezlepšuje pomocou cvičení a iných terapeutických metód. Avšak, väčšina prípadov diastázy sa dá úspešne liečiť pomocou cvičení a terapie.

Workshop o diastáze vo FitFabrik

V našom workshope sa dozviete bližšie o tom, čo je diastáza, na akom podklade vzniká a ako súvisí a ovplyvňuje ďalšie štruktúry v našom tele. V praktickej časti na skupinových cvičeniach sa budeme venovať technike dýchania, ukážeme si cvičenia vhodné pri diastáze a naučíme sa pracovať s hlbokým stabilizačným systémom, ktorý je veľmi dôležitý pri jej terapii. Workshop je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých, ktorý sa chcú o tejto téme dozvedieť viac a naučiť sa pracovať so svojím telom. Workshop nenahrádza individuálnu terapiu u fyzioterapeuta, ktorý si vás dokáže komplexne vyšetriť. Je vhodný ako prevencia a spôsob ako si rozšíriť zásobu cvikov, ktoré je možné využiť pri širokej škále problémov.

Podrobné informácie o workshope

Názov: Workshop o diastáze
Začiatok kurzu: 2.5.2023
Trvanie kurzu: 5 týždňov
Dni tréningov: utorok a štvrtok od 15:30
Kapacita workshopu: 12 osôb
Vedený: fyzioterapeutkou
Cena: 69,90€
Pre ročných klientov: 55,90€
Prihlasovanie: na recepcii FitFabrik

Mohlo by ťa zaujímať

Prihlás sa k odberu našich noviniek

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac info