Novinky

41 ročný výskum o cvičení a zdraví prináša výsledky

Po sledovaní zdravia absolventov Harvardu počas 41 rokov, výskumníci odporučili nasledovný recept na dlhší život: "cvičenie, cvičenie, cvičenie a prestaňte fajčiť".

Samozrejme táto informácia nie je úplne pod slnkom nová, ale vďaka dlhodobým výsledkom sa potvrdilo, že dodržiavanie tohto návodu môže pridať takmer štyri roky do vášho života.

"A nikdy nie je neskoro začať," hovorí I-Min Lee, epidemiológ na Harvard Medical School, ktorý vedie štúdiu. "Aj medzi tými vo veku 75 až 84 rokov - cvičenie pridalo fajčiarom takmer dva roky života, po tom čo prestali fajčiť. Niektorí absolventi výskumu sa sťažovali, že tieto dodatočne získané roky, budú strávené opäť len cvičením, ale nejde len o pridanie rokov, ide aj o zlepšenie kvality života počas týchto rokov. Nemusíte vykonávať intenzívne behanie alebo zdvíhanie závaží. Rýchla chôdza, golf, tenis, záhradkárčenie či plávanie vám môžu priniesť výhody dodatočných rokov."

Štúdia Alumni Health Study, sa na Harvarde začala v roku 1960 a je jedným z najväčších a najdlhšie trvajúcich výskumov zdravia u ľudí. V roku 1960 Ralph Paffenbarger z Harvard School of Public Health začal sledovať 39 150 členov ročníkov Harvard College od roku 1920 do roku 1954, ako aj absolventov z University of Pennsylvania z ročníkov 1932 až 1944.

FitFabrik - Začnite s premenou už dnesV roku 1998 dospela štúdia Harvardu k záveru, že rýchla hodinová chôdza päť dní v týždni znižuje riziko mŕtvice takmer o polovicu. Dokonca aj chôdza 30 minút denne, 5 dní v týždni znižuje riziko až o 24 percent.

Výsledky niekoľkých štúdií za posledných 10 rokov vyslovujú jasný záver, že fyzická aktivita znižuje riziko srdcových ochorení, cukrovky, rakoviny hrubého čreva a rakoviny prsníka. Existujú dôkazy, že môže tiež zlepšiť kognitívne funkcie a odolnosť voči chorobám. Nečinnosť sa považuje za dôležitý faktor spojený s rizikom na kratší život, spoločne s fajčením, vysokým krvným tlakom a vysokým cholesterolom (plus si pridajme do rovnice stres dnešnej doby).

"Bolo prekvapivé, že cvičenie prináša tak širokú škálu výhod," hovorí Lee, "vrátane zníženia rizika pre troch najväčších zabijakov Američanov a vôbec celej spoločnosti - srdcové ochorenia, rakovinu či mŕtvicu. A nemusíte byť absolventom Harvardu, aby ste tieto výhody dosiahli."

Pre ľudí, ktorí sa obávajú začať s cvičením, štúdia poukazuje, že rovnaké výhody môžete dosiahnuť rozdelením 30-minútovej aktivity aj na dve 15-minútové časti. "Fyzická aktivita nemusí byť extrémne dlhá ani ťažká, aby bola prospešná," poznamenáva Lee. "Dôležitý je celkový objem vydanej energie."

FitFabrik

Zdroj: https://news.harvard.edu/gazette/story/2001/05/alum-study-extols-exercise/

Mohlo by ťa zaujímať

Prihlás sa k odberu našich noviniek

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac info