Novinky

Tajomstvo zmeny správania

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ sa vzala naša vlastná povaha? Prečo máme názory iné, než ľudia okolo nás? Prečo myslíme a správame sa inak, ako náš partner, dokonca inak ako náš vlastný súrodenec?

Na svet sme prišli bez názorov, bez akejkoľvek povahy či spôsobu myslenia, tak ako vlastne vznikla identita “mojej” osoby, inými slovami “JA” s mojim názormi a s tým čo sa mi páči a nepáči ?

Áno, veľká časť našej osobnosti sa formuje už rannom veku, presnejšie až 80% sa vytvorí do nášho 3 roku života. Sú to vzory správania sa, štýlu rozprávania a slovnej zásoby našich najbližších, obzvlášť našich rodičov a starších súrodencov. Následne je naša identita kreovaná prostredníctvom procesov, môžeme to nazvať aj situácii, ktoré zažívame počas nasledujúcich rokov. Náš život, je naša identita.

FitFabrik - Tajomstvo zmeny správania

Zvyky a myslenie, ktoré sme si za tie roky vytvorili, vyformovali našu osobnosť a posilnili príbeh, ktorého hlavným hrdinom sme my sami. V tomto príbehu dokonale poznáme vlastnosti tohto hrdinu.

Niektorí z tých hrdinov rozmýšľa pozitívne “Som starostlivá a milujúca žena” alebo “Vzdať sa, nie je v mojej povahe”, iný hrdina môže rozmýšľať viac negatívne “Pribrala som a všetci sa na mňa zvláštne pozerajú”. V skutočnosti sú všetky tieto spôsoby zmýšľania len príbehy, ktoré sme si počas rokov nahovárali a ktorým dokonale veríme.

Jednou z nešťastných právd je fakt, či už sa jedná o dobré alebo zlé, ak raz chceme ospravedlniť naše pocity, vždy si nájdeme dôvod. Takže ak vstupujeme do situácie s určitými očakávaniami, veľakrát z nich vyjdeme so zážitkami, ktoré zodpovedajú príbehu, ktorý sme si upevnili vo svojej mysli. Napríklad: “ak som osoba, ktorá nechodí do fitka, pretože verí, že doň chodia len pekní a svalnatí ľudia, tak pri svojej prvej návšteve si budem všímať len tých pekných ľudí, len aby som presvedčila, že som mala pravdu.”

Každá myšlienka a akt, ktorý urobíme, je len ďalším krokom k osobe, ktorou sa chceme stať. Ak si však osvojíme správny spôsob myslenia, ktorý nám umožní vytvoriť si správne návyky, budeme neustále kráčať za tou správnou osobou. Všetky malé rozhodnutia, deň za dňom, vytvárajú v priebehu rokov našu osobnosť.

FitFabrik - Tajomstvo zmeny správania

Svoje telo nezmeníme tým, že urobíme jeden klik každý deň, rovnako sa nestaneme spisovateľom tak, že každý deň napíšeme jednu stranu. No zakaždým keď ten jeden pohyb vykonáme, zakaždým keď tú jednu stranu napíšeme - kráčame k osobe, ktorá nevynecháva cvičenie, ani každodenné písanie. A časom sa z nás stane zdravý človek či spisovateľ.

Je dôležité pochopiť, že cieľom nie je schudnúť alebo vydať knihu, pretože akonáhle ten cieľ dosiahneme, prestaneme sa snažiť o zmenu správania a vrátime sa do pôvodných koľají.

Skutočná zmena správania, je skutočne zmenou identity. Ak dokážeme zmeniť náš vnútorný príbeh, je jednoduchšie ukázať sa ako osoba, ktorou chceme byť. A v tom bode to už nie je motivácia, ktorá nás poháňa; je to aktualizácia osoby „toto som teraz“.

FitFabrik

Mohlo by ťa zaujímať

Prihlás sa k odberu našich noviniek

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac info